تاریخ انتشار : 14 مرداد 1399

فلیکر (flicker) یا چشمک زدن نور چیست؟

فلیکر (flicker) یا چشمک زدن نور چیست؟
ویز فلیکر (Flicker noise) یا چشمک زدن نور پدیده‌ای است که به سوسو زدن نور لامپ اطلاق می‌شود و باعث می‌شود فرد زیر نور لامپ احساس نارضایتی کند.

طبق استاندارد IEEE-۱۰۰، ۱۹۹۷ فلیکر ولتاژ، زمانی مشاهده می‌شود، که تغییر فرکانس در رنج چند هرتز باشد از آنجائیکه فلیکر لامپ بسیار به نوسان ولتاژ منبع بستگی دارد، معمولا به نوسان ولتاژ، فلیکر ولتاژ گفته می‌شود. تغییر ناگهانی در ولتاژ منبع به دلیل به کارگیری بار‌های بزرگ در سیستم قدرت یا به وسیله عملکرد تجهیزاتی با بارگذاری زیاد و لحظه‌ای بوده و به عنوان عامل ایجاد‌کننده فلیکر ولتاژ شناخته می‌شود. مشخصه فلیکر به دو دسته فلیکر دوره‌ای و فلیکر غیردوره‌ای تقسیم می‌شود.

سوئیچ کردن بار‌های مختلف می‌تواند باعث به وجود آمدن پدیده فوق شود، زیرا عموماً جریان هجومی در راه اندازی (سوئیچ کردن) از جریان حالت دائمی بیشتر است.
راه‌اندازی موتور‌ها یکی از منابع معمول و اصلی ایجاد فلیکر در شبکه‌ها است. این دسته‌بندی کلی از موتور‌ها شامل انواع فنها، پمپها، کمپرسورها، دستگاه‌های تهویه مطبوع، یخچال ها، آسانسور‌ها و ... است. همچنین بار‌هایی که به صورت متناوب کار می‌کنند مانند دستگاه‌های جوش قوسی یا نقطه‌ای، کوره‌های قوسی یا القایی باعث تغییرات ناگهانی در ولتاژ تغذیه شده و در نتیجه باعث ایجاد فلیکر می‌شوند. از منابع دیگر ایجاد کننده فلیکر می‌توان به سوئیچ کردن خازن‌های تصحیح ضریب قدرت در شبکه اشاره کرد.

مشاهده فلیکر برای هر شخصی متفاوت است و دلیل آن تفاوت در دستگاه عصبی افراد است و اینکه امکان دارد فردی متوجه وجود نوسانات لامپ بشود یا نشود. فرکانس فلیکر‌هایی که رخ می‌دهد در حد چند دهم فرکانس تولیدی و معمولاً بین ۸ تا ۱۰ هرتز متغیر است.
به منظور به حداقل رساندن این اثرات لازم است که تغییرات ولتاژ را در سطح کمتر از مقدار مورد توافق (آستانه آزار) نگاه داشت. اصطلاح چشمک زدن ولتاژ (فلیکر ولتاژ) اغلب برای بیان کلیه اثرات نامطلوب تغییرات سریع ولتاژ به کاربرده می‌شود

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد