برای راه اندازی ال ای دی با برق شهر به یک مبدل نیاز داریم. انواع مختلف مبدل ها به دو دسته مبدل ولتاژ ثابت و مبدل جریان ثابت تقسیم بندی می شوند. درایور ال ای دی در واقع مبدل جریان ثابت می باشد که ولتاژ برق شهر را به جریان DC تبدیل می کند. مبدل ولتاژ ثابت نیز منابع تغذیه سویچینگ ( آدابتورها ) می باشند که ولتاژ برق شهر را به ولتاژ ثابت DC در خروجی تبدیل می کنند.

 

انواع درایور

امروزه انواع مختلف درایورهای ال ای دی را با استفاده از تکنولوژی PSR  طراحی می کنند. تلورانس مناسب، پایداری و طول عمر بالا و همچنین قیمت مناسب از جمله مزایای استفاده از تکنولوژیPSR  در طراحی درایور ال ای دی می باشد. در ادامه انواع درایور های ال ای دی PSR  را که از نظر طراحی به دو دسته ایزوله و غیرایزوله تقسیم بندی می شوند معرفی می نماییم.

 

درایور ال ای دی ایزوله

ولتاژ خروجی درایورهای ایزوله معمولا کمتر از 120 می باشد و بنابراین در صورت تماس با آن ، خطر برق گرفتی وجود نخواهد داشت. این مهم بدان جهت می باشد که ورودی و خروجی ال ای دی توسط ترانسفورمر، عایق الکتریکی ایزوله گردیده است.

از جمله ویژگی های درایور ایزوله می توان به پایداری و همچنین ایمنی نسبتا زیاد اشاره کرد. علت پایداری زیاد در این نوع درایورها ناچیز بودن نوسانات برق در خروجی آن می باشد. این نوع درایورها کمی گران قیمت تر از درایورهای غیرایزوله می باشند چراکه دستگاه های زیادی بر روی بورد مدار منبع تغذیه آن، قرار گرفته اند.

از جمله معایب و نقاط ضعف درایور ایزوله می توان به بهره وری پایین ( در حدود 88 تا 90 درصد ) و همچنین توانایی تطبیق پایین در مورد ولتاژ خروجی و جریان اشاره کرد

 

 

ترانسفورمر

ترانسفورمر ابزاری است که انرژی الکتریکی را به وسیله دو یا چند سیم پیچ از یک مدار به مدار دیگر منتقل می کند. در واقع این انرژی الکتریکی از طریق القای الکتریکی از یک مدار به مدار دیگر منتقل می شود. بدین طریق جریان جاری در مدار اول موجب به وجود آمدن یک میدان مغناطیسی در اطراف سیم پیچ اول می گردد. این میدان مغناطیسی به وجود آمده به نوبه خود موجب به وجود آمدن یک ولتاژ در مدار دوم می گردد. در این حالت با اضافه کردن یک بار به مدار دوم ، این ولتاژ منجر به ایجاد یک جریان ثانویه خواهد گردید.

جالب است بدانید با تغییر تعداد دور سیم پیچ های ترانسفورماتور می توان ولتاژ سیم پیچ ثانویه ترانس را به میزان دلخواه تغییر داد.

سیم پیچ اولیه ترانسفورمر تحت ولتاژ برق شهری یا همان AC V 220 و سیم پیچ ثانویه ترانسفورمر تحت تاثیر ولتاژ پایین خروجی می باشد. ترانسفورمر خروجی DC را برای نور ال ای دی تصحیح می کند. از آنجا که در درایور ایزوله حلقه های اولیه و ثانویه ترانسفورمر به صورت مستقیم به یکدیگر متصل نیستند، بنابراین منبع تغذیه ایزوله نام گرفته اند.

 

درایور ال ای دی غیرایزوله

در درایورهای غیرایزوله برخلاف نوع دیگر درایورها ، ترمینال ورودی و خروجی ترانسفورمر، به صورت مستقیم به یکدیگر متصل هستند. به همین جهت نیز این نوع درایورها به عنوان درایورهای غیرایزوله یا به عبارتی منبع تغذیه ایزوله نشده شناخته می شوند.

از طرفی درایورهای غیرایزوله ولتاژ خروجی بالایی دارند و به همین جهت نیز در صورت تماس با خروجی درایور، خطر برق گرفتگی وجود خواهد داشت.

از جمله مزایای درایور غیرایزوله می توان به بهره وری بالا ( حدود 92 درصد ) ، تلفات حرارتی پایین ( تلفات ترانس کمتر ) و همچنین دمای پایین دستگاه های MOS و سلف اشاره کرد. این نوع درایورها نسبت به درایورهای ایزوله ارزان قیمت تر می باشد چراکه برخلاف آنها تعداد قطعات کمتری در ساخت آن به کار رفته است. یکی دیگر از ویژگی های درایور غیرایزوله آن است که به علت داشتن ابعادی کوچک می تواند در موارد گوناگون مورد مصرف قرار بگیرد.

درایورهای غیرایزوله معایبی نیز دارند. از جمله معایب این درایورها می توان به پایداری و ایمنی کمتر نسبت به درایورهای ایزوله اشاره کرد. همچنین احتمال دریافت شوک الکتریکی نیز در درایورهای غیرایزوله بسیار بالا می باشد.